Zasoby – Twój skarb

Zasoby – Twój skarb

Każdy z nas ma wyjątkowy osobisty potencjał, mamy też zasoby rodzinne, które wypracowujemy wspólnie. Aby w pełni z tego korzystać, musimy mieść najpierw świadomość istnienia naszych mocnych stron, umiejętności, zdolności, osiągnięć. Nasze bogactwo to wszystkie nasze cechy, doświadczenia i postawy jakie mamy wobec nich. Sposób postrzegania siebie i innych oraz sposób budowania kontaktu ze sobą z innymi, z zadaniami. To też okoliczności i otoczenie w jakich żyjemy. Wszystkie te zasoby są naszą własnością, możemy nimi zarządzać, wzbogacać je, są do naszej dyspozycji. Nie można rozporządzać czymś, czego świadomości się nie posiada…

Dość często zauważamy to co nam nie wychodzi. Wiele osób pytanych o tzw wady mamy mniej trudności w ich wymienianiu niż w określeniu zalet. Dorośli szybko wyłapują niewłaściwe zachowania dzieci i zwracają im uwagę a dużo mniej starają się o konstruktywną pochwałę wobec dzieci. Wynika to głównie z przekonania, że korygować trzeba to co niewłaściwe bo inaczej nasze dziecko nie poradzi sobie z życiem. To błąd myślenia opartego na lęku. Dzieci same rozwijają wówczas wewnętrzny dialog pełen krytyki i tylko tego na swój temat są pewne. A jeśli jeszcze dodamy do tego komunikaty typu „nie chwal się” , „trzeba być skromnym” to mamy naprawdę przechlapane. Wzrastamy więc w towarzystwie swojego „wewnętrznego krytyka”, który miał nas chronić a blokuje rozwój i poczucie własnej wartości.

Możesz to zmieniać dla siebie dla swoich dzieci, swoich bliskich. Dzieci uczą się swoich monologów wewnętrznych głównie od swoich rodziców. Kiedy mama piecze ciasto i nie jest ono doskonałe i podsumowuje to stwierdzeniem „ jaka ja jestem głupia” to modeluje obserwującemu ją dziecku jak dokonywać oceny siebie. Mówmy o sobie dobrze i uczmy tego nasze dzieci. Wskazujmy na to jakie są nasze wspólne zasoby, jakie są mocne strony naszej rodziny i że wynikają one z indywidualnych „mocy” członków tej rodziny.

Dlaczego to ważne? Bez świadomości osobistych zasobów, zasobów rodziny , okoliczności w jakich żyjemy, stajemy bezbronni wobec życiowych wyzwań, bez oręży wobec kłopotów. Trudno więc poczuć swoją siłę i możliwość kreowania swojego życia.

Jesteśmy w szczególnym czasie i samo: „weź się w garść”’ , „dasz radę” to za mało, jeszcze trzeba wiedzieć jak i dzięki czemu w sobie , w swoim otoczeniu mogę „dać radę”.

Mam nadzieję że kolejna propozycja TEMATYCZNEGO SPOTKANIA RODZINNEGO pt. „Zasobne drzewo” przysłuży się rozwijaniu Waszych zasobów.
Nie byłabym też sobą, gdybym nie dodała, że  coaching i psychoterapia zarówno osobista jak i rodzinna, czy par jest dobrym sposobem pracy w obszarze zasobów. Służy zarówno rozwojowi potencjału jak też rozwojowi świadomości tego co nim jest i tego jak możemy z niego skorzystać.

Zapraszam Edyta RK