Kolejny raz obchodzimy to święto i kolejny raz zatrzymuje mnie jego nazwa. Coś bym tu dodała, coś bym zmieniła …

Tak, depresja to coś o czym trzeba mówić, obalać mity, pokazywać co można z nią robić. Obecnie żyjemy w trudnym czasie i ryzyko zapadania na depresję również jest coraz większe.
Jeśli masz w sobie poczucie pustki, obniżony nastrój, gorzej jesz, masz trudności ze snem a może ciągle śpisz… zainteresuj się tym tematem. Zainteresuj się sobą


Kiedy jest czas obchodzenia Dnia Walki z Depresją zatrzymuję się przy zwrocie „walka z depresją”.
Trudno przekonać kogoś kto przechodzi przez depresje do walki. Powstań i walcz?! Trudne…

W ujęciu systemowym, w którym pracują psychoterapeuci w Kuźni, wiemy, iż wszystko co uznajemy za problem jest doświadczane przez Klienta, bo pełni w jego życiu jakąś istotną funkcję. Depresja jest wynikiem jakiejś, często nieuświadomionej, mądrości. Wprowadza zmianę w życiu Klienta i w życiu jego bliskich.

Możemy jej doświadczać w każdym wieku i w zależności od wieku, od płci może nas nakłonić do innych zachowań, prezentować inne objawy. Czasem mylona bywa z kryzysem rozwojowym, np. okresem dojrzewania czy tzw. kryzysem wieku średniego.

W myśleniu systemowym pamiętamy, że każdy problem ma więcej niż jedną przyczynę oraz więcej niż jeden skutek. Depresja wprowadza zmiany w funkcjonowaniu Klienta. Ma skutki na różnych poziomach – wpływa na myślenie, przeżywane emocje i doświadczanie ich w ciele i ostatecznie na zachowanie.

Celem terapii jest między innymi zrozumienie sensu pojawienia się depresji, dotarcie z Klientem/z rodziną do tego cierpienia, dla którego odpowiedzią jest, w tym przypadku depresja. Depresja „przychodzi” jako rozwiązanie jakiegoś istotnego problemu. Ten sposób myślenia o zaburzeniu psychicznym daje możliwość znalezienia mniej kosztownych rozwiązań na rzeczywisty problem.

Otoczenie najczęściej zauważa niepokojące zachowanie bliskiej osoby i oczekuje by się ono zmieniło. Trudno jednak inaczej się zachowywać bez zmian w myśleniu, odczuwaniu siebie i świata…
Zdarza się, że depresja wymaga leczenia farmakologicznego, gdyż organizm nie może sam sobie z nią poradzić. Jednak nie jest to wystarczające rozwiązanie i warto łączyć je z wsparciem psychoterapeutycznym by wypracować dla siebie rozwiązania, które będą trwałe.