DZIEŃ WIEDZY O SAMOOKALECZENIACH / ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTOAGRESJI

Kalendarz świąt nietypowych zaprasza nas w tym tygodniu do zatrzymania się nad tematem autoagresji i samookaleczeń.

Zatrzymajmy się zatem!!

Temat ważny i niestety dość często pojawiający się w naszych spotkaniach terapeutycznych.
✅Autoagresja czyli zachowania agresywne wobec samego siebie czyniące krzywdę psychiczną i fizyczną. Mają miejsce zarówno wśród dzieci, młodzieży jaki wśród dorosłych.
✅Autoagresja jak i agresja może mieć różne formy. Wyzywanie samego siebie, nieadekwatna samokrytyka i ciągłe samooskarżanie się to często forma, która poprzedza agresję bezpośrednią czyli tą widoczną w postaci zranień własnego ciała, okaleczeń czy prób samobójczych.
✅Powody takich zachowań mogą być różne. Jeśli nie nauczyliśmy się wyrażać złości w sposób otwarty, boimy się reakcji innych na to co przeżywamy chcemy w sobie stłumić swoje uczucia, co nie jest ani dobre ani możliwe.
✅Autoagresja może być też powodowana jako chęć zwrócenia uwagi na siebie. Często słyszę „on/a tylko chce zwrócić na siebie uwagę”. Tylko? Jak trzeba się czuć nieważnym, jak musi wyglądać komunikacja z otoczeniem skoro na sposób zwrócenia uwagi bliskich ktoś wybiera okaleczanie siebie? Wołanie o pomoc to nie jest mniej ważna motywacja niż inne. A inne to np. chęć poczucia bólu fizycznego, bo łatwiej go znieść od tego emocjonalnego, bo ma posłużyć rozładowywaniu napięcia.
✅Autoagresja może też być przejawem innych bardziej złożonych zaburzeń psychicznych.
Ważne !!
?Reagujemy za zachowania autoagresywne nawet w najmniejszych ich przejawach. Pamiętajmy, że mogą one eskalować.
?Autoagresja jest zwykle „rozwiązaniem” innych ważnych problemów.
?Możemy pomóc osobie z zachowaniami autoagresji – pomocna jest psychoterapia a jeśli to niezbędne, gdy jest to zachowanie powiązane z innym zaburzeniem to pomoc psychiatry i farmakoterapia.
P.S. Obecnie do naszych gabinetów coraz częściej trafiają dzieci i młodzież samookaleczający się, o myślach i zamiarach samobójczych. Ci którzy przychodzą nie zawsze są od razu gotowi na zmianą ale ktoś, jakiś uważny dorosły zauważył ich i poszukuje dla nich pomocy. Dzieci opowiadają że „instruktażowe” filmiki jak „to” zrobić można znaleźć w sieci… To naprawdę trudny czas dla młodych, dzieci w domach zamiast w szkołach, w ciągle zmieniającej się rzeczywistości, wśród zestresowanych, rozbitych dorosłych…. Rozmawiajmy, bądźmy na siebie uważni.
?Jeśli szukasz pomocy psychoterapeutów lub innych specjalistów zapraszamy do KUŹNI?