ALERGOLOGIA

 

Jestem dietetykiem klinicznym. Specjalizuję się w ALERGOLOGII. Tworzę przede wszystkim plany żywieniowe eliminacyjno-rotacyjne i przeciwzapalne.

Moimi pacjentami są osoby cierpiące na alergię ale również osoby które w konsekwencji przebytego marszu alergicznego, kaskady powstawania nowych komórek pamięci alergicznej, chorują na choroby autoimmunologiczne i nowotworowe.

ALERGIA NIETOLERANCJA POKARMOWA    >>> (marsz alergiczny) >>> nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna >>> CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE   >>> (marsz alergiczny) >>>  nasilające się stany zapalne, kancerogeneza >>>  NOWOTWORY

Nietolerancje pokarmowe i alergie w wyniku w przebiegu marszu alergicznego wywołują nieprawidłową odpowiedź immunologiczną, która generuje powstawanie chorób autoimmunologicznych. Brak zatrzymania marszu alergicznego w przebiegu chorób autoimmunologicznych, nasila tworzące się stany zapalne i predysponuje organizm do kancerogenezy czyli tworzenia komórek nowotworowych.

Staram się podejść do tematu alergii w sposób interdyscyplinarny, gdyż jest to bardzo szeroka dziedzina nauki, łącząca w sobie wiele specjalizacji:

  • Dermatologię – wiele chorób skóry ma podłoże alergiczne – np. ŁUSZCZYCA czy AZS.
  • Pulmunologię – wiele chorób dróg oddechowych również ma podłoże alergiczne np. ASTMA, POCHP.
  • Gastroenterologię – alergeny obciążając przewód pokarmowy utrudniają funkcjonowanie poszczególnych jego narządów, zaburzają trawienie, wydzielanie enzymów trawiennych, wchłanianie składników pokarmowych, wywołują przerosty bakteryjne i grzybicze, utrudniają pracę wątroby w detoksykacji organizmu czy trzustki w trawieniu węglowodanów. Rozpoczynają się problemy z REFLUKSEM, SIBO, GRZYBICĄ, ANEMIĄ, CHOROBĄ LEŚNIOWSKIEGO-CROHNA, WRZODZIEJĄCYM ZAPALENIEM JELIT itd.
  • Endokrynologię  – bardzo często problemy hormonalne są związane z nadmierną aktywnością alergenu, nietolerancją laktozy czy celiakią, dochodzi do zmian z autoagresji w tym choroby Hashimoto, PCOS, ENDOMETRIOZY
  • Neurologię i psychiatrię – to że jelita to jest nasz drugi mózg już wiemy, natomiast nadal niewiele się mówi o wpływie alergenów na stan naszej psychiki. Przykładem jest SCHIZOFRENIA – nadal nie różnicuje się tej choroby z celiakią, nie bada się wpływu pracy tarczycy czy aktywności alergenów w organizmie osoby chorej. Jednocześnie wraz ze wzrostem populacji cierpiącej na alergie rośnie ilość osób z depresją czy nerwicą.
    Dzieci z autyzmem czy zespołem Aspergera rosną nam jak grzyby po deszczu.  Dlaczego? Przede wszystkim nie ma edukacji przeciwalergicznej wśród rodziców. Kumulacja alergenu i niekorzystnych czynników środowiskowych generuje problem z detoksykacją organizmu dziecka. Zaczynają się problemy natury psychicznej.
  • Reumatologię – doświadczenie pokazuje że jednym z czynników mającym ogromne znaczenie w rozwoju REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW są alergie i nietolerancje pokarmowe. Mam już na swoim koncie wiele wyleczonych pacjentów, którzy nie stosują leków sterydowych.
  • Onkologię – w konsekwencji wieloletniego marszu alergicznego dochodzi do tworzenia silnych stanów zapalnych, które generują tworzenie komórek nowotworowych.
Efekty dietoterapii i celowanej suplementacji

Przykład I

Dziecko trafiło do mojego gabinetu w listopadzie 2021 roku z alergią NA WSZYSTKO, bólami brzucha, skrętami jelit, gazami, refluksem, znacznie podwyższonym OB i CRP, 5 krotnie podwyższonymi próbami wątrobowymi, trudnościami w rozwoju mowy, nadmierną pobudliwością, przebytym cytomegalowirusem, przebytym wirusem Epsteina-Baar, krzykiem w nocy, okropnym płaczem bo „boli” ale nie wiadomo było co boli…lekarze rozkładali ręce.

JEDYNĄ DIAGNOZĄ BYŁ AUTYZM a metodą trapi AKCEPTACJA, ŻE DZIECKO TAKIE JUŻ BĘDZIE I TRZEBA SIĘ DO TEGO PRZYZWYCZAIĆ. DO TEJ PORY ŻADEN LEKARZ NIE PODJĄŁ SIĘ LECZENIA… bo nie wiadomo  na co leczyć…

Śmiało mogę powiedzieć, że byłam JEDYNĄ OSOBĄ NA DRODZE RODZICÓW, która podjęła się leczenia tego dziecka. Pierwsze zmiany były widoczne po 6 dniach terapii żywieniowo-suplementacyjnej. Dzisiaj dziecko rozwija się prawidłowo, bez bólu, a jego skóra wygląda, tak jak na załączonej dokumentacji.

Dokumentacja załączona za zgodą rodziców.

PRZED

PO

 

Przykład II

Dziewczynka lat 14 trafiła do mojego gabinetu w lutym 2022 roku z ATOPOWYM ZAPALENIEM SKÓRY na całym ciele z nietolerancją histaminy. Rodzicom bardzo zależało żeby poradzić sobie z tym problemem na dobre, gdyż leki sterydowe pomagały tylko na chwilę, a u dorastającej i bardzo ambitnej dziewczyny stawał się to problem natury psychologicznej i utrudniał kontakty społeczne.

Po 6 miesiącach terapii żywieniowo-suplementacyjnej problem został zażegnany praktycznie na dobre. Nie była to jednak łatwa droga…były chwile zwątpienia….jednak dziękuję za zaufanie i jestem ogromnie dumna że potrafiłam pomóc.

PRZED

PO

Zapraszam do współpracy
mgr Aneta Matecka
tel. 737 499 125;