Podszepty psychoterapeuty

Podszepty Rozwojowe Psychoterapeuty
to informacje, propozycje artykułów na temat terapii, zmiany, spraw, które mogłyby być istotne w spotkaniach z terapeutą

Rozwiązanie, Pytanie, Problem, Odpowiedzi, Zadanie

 

 • ŚWIATOWY DZIEŃ PSYCHOTERAPII
Święto, nad którym warto się zatrzymać, pozwala przypominać, że psychoterapia JEST, że kiedy zmagasz się z różnymi problemami to jest przestrzeń gdzie nie musisz być z tym sam. (CZYTAJ DALEJ) 
 • WRAŻLIWOŚĆ…

 

„Wrażliwość nie jest ani dobra, ani zła: to nie jest coś, co nazywamy złą emocją, nie jest też zawsze lekkim, pozytywnym doświadczeniem… (CZYTAJ DALEJ)

 • PO PROSTU BĄDŹ

„Nie oceniaj mnie, ani dobrze, ani źle, po prostu bądź i patrz” Ralph Kaminski w piosence Kory „Po prostu badź”. Zasłuchuję się dziś w tych słowach i myślę, jakie to karmiące, by kierować je do siebie samej, do siebie samego. (CZYTAJ DALEJ)

 

 

 

 

 

 

 

 • DZIEŃ WIEDZY O SAMOOKALECZENIACH / ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTOAGRESJI…

  Kalendarz świąt nietypowych zaprasza nas w tym tygodniu do zatrzymania się nad tematem autoagresji i samookaleczeń.

Zatrzymajmy się zatem!!

Temat ważny i niestety dość często pojawiający się w naszych spotkaniach terapeutycznych.
Autoagresja czyli zachowania agresywne wobec samego siebie czyniące krzywdę psychiczną i fizyczną. Mają miejsce zarówno wśród dzieci, młodzieży jaki wśród dorosłych. (CZYTAJ DALEJ)

 

 • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Kolejny raz obchodzimy to święto i kolejny raz zatrzymuje mnie jego nazwa. Coś bym tu dodała, coś bym zmieniła …

✅Tak, depresja to coś o czym trzeba mówić, obalać mity, pokazywać co można z nią robić. Obecnie żyjemy w trudnym czasie i ryzyko zapadania na depresję również jest coraz większe.
Jeśli masz w sobie poczucie pustki, obniżony nastrój, gorzej jesz, masz trudności ze snem a może ciągle śpisz… zainteresuj się tym tematem. Zainteresuj się sobą… (CZYTAJ DALEJ)

 

Kilka przewrotnych słów, #troszQalternatywnie o zdalnej formie terapii i konsultacji.

Tytuł niemal jak z poezji lingwistycznej :), co jeszcze mi się kojarzy, nie napiszę. Dziś przecież nie o freudowskich skojarzeniach, a o bardzo ważnej kwestii- spotkaniach terapeutycznych on-line.

Jeszcze niedawno sama byłam sceptyczna wobec pomysłu korzystania z telefonu, czy komputera do tak wymagającej formy kontaktu, jaką jest terapia…. (CZYTAJ DALEJ)

Kilka przewrotnych słów, troszQ alternatywnie.

Wielokrotnie słyszałam o sytuacji, w której ktoś namawia kogoś, by „poszedł na terapię”. Między wersami towarzyszy wówczas niezwerbalizowana intencja pt. „idź się napraw”. Ileż to ludzie mają pomysłów na czyjeś szczęście! Ile wiedzy o tym, co kto powinien zrobić, by być szczęśliwszym, lepszym, zaradniejszym, przedsiębiorczym! CZYTAJ DALEJ

 • Wszystko jest po coś.. nawet pępek


  …Nie wiem jakim sposobem (nie zawsze nadążam za tokiem myślowym moich dzieci :)) doszliśmy do pępka. Po co jest pępek?..(CZYTAJ DALEJ)

 • Wszystko jest po coś… EMOCJE


  Wszyscy doświadczamy emocji i jesteśmy w tym do siebie podobni, choć różnimy się w tym jak je okazujemy a nawet czy w ogóle chcemy to robić. O emocjach wiele już napisano, powiedziano, o tym, że doświadcza ich nasze ciało, zauważa umysł, że wpływają na nasze zachowania, czy można coś jeszcze dodać? Ja się pokuszę 🙂 (CZYTAJ DALEJ)