od dietetyka klinicznego

W „Podszeptach rozwojowych” od dietetyka klinicznego znajdziesz artykuły dotyczące tego jak odpowiednia dieta jest ważna w naszym życiu, zwłaszcza gdy potrzebujemy zadbać o zdrowie.

  • Dietoterapia w chorobie Hashimoto

Choroba Hashimoto to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. To defekt układu odpornościowego, choroba z tzw. autoagresji, czyli sytuacja, w której organizm atakuje jeden ze swoich narządów…(CZYTAJ DALEJ)

  • Mikrobiota jelitowa a otyłość

    Na to, że jesteśmy otyli pracujemy wiele lat. Nadmierna podaż energii w stosunku do zapotrzebowania już w okresie dzieciństwa sprzyja rozwojowi nadmiernej ilości adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Można je porównać do tykającej bomby, która tylko czeka na okazję, żeby wybuchnąć. Dzięki temu jako osoby dorosłe jesteśmy bogaci w komórki tłuszczowe i mamy większe predyspozycje do otyłości i jej powikłań. Idąc dalej zbyt energetyczne posiłki, brak ruchu, zaburzona mikrobiota jelitowa i….bomba wybucha…! (CZYTAJ DALEJ)

  • Helicobacter pylori


    W Polsce zakażenie H. pylori występuje u ok. 84% dorosłych oraz ok. 30% dzieci.
    Helicobacter pylori jest spiralną, Gram-ujemną bakterią chorobotwórczą. Jest zdolna do wytwarzania ureazy rozkładającej mocznik do dwutlenku węgla i zasadowego amoniakuneutralizującego niskie pH w otoczeniu bakterii. Powoduje takie choroby jak zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, gruczalakorak żołądka, chłoniak tkanki limfatycznej związanej z błoną śluzową. Występuje w płytkach nazębnych, ślinie, żółci oraz kale…(CZYTAJ DALEJ)

  • Bulimia czyli żarłoczność psychiczna

Ciało, Kobieta, Brzuch, Ból

Bulimia czyli inaczej żarłoczność psychiczna, dotyka zazwyczaj osoby młode, głównie kobiety w wieku 15 – 30 lat. Choroba ta występuje częściej wśród rasy białej. Charakteryzuje się… (CZYTAJ DALEJ)