ROZMAITOŚCI

Podszepty rozwojowe: ROZMAITOŚCI to zbiór artykułów na różne tematy, nasze refleksje, komentarze i przemyślenia.

 • O depresji i możliwościach uzyskania wsparcia w Kuźni

  Liczba osób chorujących na zaburzenia depresyjne zwiększa się z roku na rok w coraz szybszym tempie i aktualnie dotyka już każdej grupy wiekowej. Według ekspertyz WHO do 2030 r. depresja będzie prawdopodobnie najbardziej powszechną chorobą na świecie…W depresji choruje zarówno nasz umysł, emocje jak i ciało i dlatego też w Kuźni mamy różne formy wsparcia osób cierpiących na depresję (CZYTAJ DALEJ)

 • Pokój na ziemi zaczyna się od pokoju w ludzkim sercu..

W związku z tym co dzieje się na świecie, nie gdzieś daleko a u naszych sąsiadów, nie można milczeć ale też trudno znaleźć odpowiednie słowa…
>Nie wierzę, że to możliwe aby jeden człowiek mógł zdecydować o losie tylu innych ludzi, więc pewnie nie jest to jeden człowiek… Wielu ludzi uwierzyło, że mają prawo, może nawet obowiązek walczyć o „swoje” kosztem życia ludzi… (CZYTAJ DALEJ)

 • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ…co zbadać?

Depresja, temat trudny, nieoczywisty i ważny
☑️nie ma jednej twarzy, choć są pewne objawy, których nie powinniśmy ignorować: obniżony nastrój przez dłuższy czas, zaburzenia rytmów snu, łaknienia i pragnienia, obniżona samoocena i pewność siebie, utrata zainteresowania aktywnościami i przyjemnościami chęć izolowania się, obniżone zdolności do przeżywania
☑️nie ma jednego wieku, choć wiemy, że są etapy rozwojowe, w których jesteśmy na nią narażeni np. dojrzewanie bądź inne kryzysy rozwojowe
☑️nie ma jednego przebiegu, choć wiemy, że może mieć charakter epizodu, bądź zaburzenia nawracającego
☑️nie ma jednego dla wszystkich sposobu na zdrowienie choć wiemy, że użyteczna jest psychoterapia i wsparcie psychiatrycznej… (CZYTAJ DALEJ)
 • Czymże jest NADZIEJA?… wszystkim co mam.. FUJ!!

Wiele powiedziano o nadziei, że matka głupich, że lepiej być głupim z nadzieją niż beznadziejnym głupcem, że umiera ostatnia i pewnie jeszcze wiele innych. Ja spotkałam inną sentencję która mnie zatrzymała: „JEDNĄ Z NAJGORSZYCH RZECZY JAKA MOŻE PRZYTRAFIĆ SIĘ CZŁOWIEKOWI JEST NADZIEJA”…(CZYTAJ DALEJ)

 

 • Dzień Edukacji Narodowej a Dzień Nauczyciela


Dzień Edukacji Narodowej to święto z długa historią.. czym właściwie jest „edukacja narodowa” i co dziś miałabym radośnie świętować?… mam wiele odpowiedzi w sobie, nie wszystkie są takie radosne. Dość powiedzieć, że każda kolejna opcja polityczna rozpoczyna zwykle rządy od zmian w edukacji, znaczy ważne…
(CZYTAJ DALEJ)

 • Nie wiem nie widziałem ale… komentarz do wydarzeń w V LO w Zielonej Górze (wrzesień 2020)

Przeszło tydzień temu w naszym mieście wydarzyło się coś niezwykle dramatycznego. Nastolatka przyszła do szkoły z nożami i skaleczyła nimi kilka osób… Pewnie wielu z Was coś o tym co zdarzyło się w V LO w Zielonej Górze słyszało, czytało, mówiło. I ja postanowiłam zabrać głos▪️▪️▪️
 
📍Ogromnie trudna sytuacja dla wszystkich uczestników zdarzenia ale też poruszająca dla tych, którzy tego nie widzieli ale poczuli choćby słuchając, czytając o tym wagę sytuacji.
No i się zaczęło…(‼️) (CZYTAJ DALEJ)
 • Jesień… i co z tego?

Zauważyłeś pewnie, że w TV coraz częściej puszcza się reklamy o herbatach, suplementach z witaminą D i ofertą dostępu do platform filmowych. Znak, że idzie jesień Będą krótsze dni, chłodniejsze poranki i więcej deszczu. Jak co roku. Jeśli mam być szczera, a zwykle jestem, to bronię się przed programowaniem „na jesień”. Jakie będą najbliższe miesiące pogodowo? Łatwo przewidzieć. Jakie one będą dla mnie? (CZYTAJ DALEJ)

 • Fotel dziadka


  Może to znasz? kiedy patrzysz na coś dobrze znanego i dziwisz się temu jak wygląda.. Kiedy byłam mała każdej niedzieli chodziłam z rodzicami w odwiedziny do „dziadków”. Razem, z niewiele młodszą ode mnie kuzynką,…(CZYTAJ DALEJ)

 

 • Dwa kubki – możliwość wyboru

  Przypomina mi się pewna witryna sklepowa. Zobaczyłam na niej wystawę kubków. Jedne miał napis: „Padłaś? Powstań! Popraw koronę i zasuwaj!” a drugi: „Padłaś? Poleż sobie! Zasłużyłaś!”… (CZYTAJ DALEJ)

 • W gotowości do wolności


  Nauczanie w domu stało się dla mnie okazją do ponownego spojrzenia na historię Polski. Mam wrażenie, że Polacy zawsze musieli mieć jakiegoś wroga i wobec niego umieli się solidaryzować. To tak jak życie…(CZYTAJ DALEJ)

 

 • Święto pracy po mojemu


  Co to właściwie za święto? Od wielu lat nie zastanawiałam się nad jego wydźwiękiem a raczej nad tym gdzie spędzić długi weekend. Nie wiem czy w ogóle się zastanawiałam 🙂 W tym roku okazało się, że nie…(CZYTAJ DALEJ)

 

 • Pandemowe święta


  Myślę sobie, że ten wirus wiele nam próbuje odebrać i odbiera. Ostatnio doświadczamy głównie ograniczeń. Dużo rzeczy tracimy, mnóstwo wygląda inaczej… inaczej nie musi oznaczać gorzej… (CZYTAJ DALEJ)

 

 • Bo nie o to chodzi aby przetrwać

Często słyszę od znajomych, Klientów, a nawet sama kilka razy powiedziałam: „trzeba to przetrwać”. Kiedy słyszę te słowa to mam w sobie jakiś niepokój. Już wiem, że nie oto chodzi, żeby to przetrwać ale oto, żeby to przeżyć… (CZYTAJ DALEJ)

 

 • Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie wspaniale – 10 lat KUŹNI

Dziś mija 10 lat od powstania KUŹNI
No cóż, mieliśmy świętować, cieszyć się i dzielić z Wami doświadczeniami i zmianami, jakie zaszły przez te 10 lat.
Może jeśli ktoś zakłada działalność w prima aprilis powinien się liczyć z chichotem losu… (CZYTAJ DALEJ)

 

 • Wirus – historia o lęku


  Ludzie mają najróżniejsze sposoby na radzenie sobie z tym uczuciem. Nie lubimy się bać, mało to przyjemne. Jedni reagują paraliżem i bezruchem, inni uciekają, jeszcze inni prą do przodu, atakują… (CZYTAJ DALEJ)

 

 • Świat jak w gipsie  Od pewnego czasu po mojej głowie krąży porównanie życia “w koronie” do założonego gipsu..(CZYTAJ DALEJ)